10 ستاره رزمی‌ کار دنیای سینما

«کنگ فو» در اوایل دهه طلایی هفتاد وارد سینما شد و آرام آرام راه را برای حضور ورزشکاران و ساخت فیلم‌های رزمی اکشن در طول این چهار دهه باز کرد. در این مطلب، با ده ستاره رزمی‌کار آشنا می‌شوید که کمتر قدر دیده‌اند و باید منتظر درخشش بیشتر آن‌ها باشیم.

کافه سینما: «کنگ فو» در اوایل دهه طلایی هفتاد وارد سینما شد و آرام آرام راه را برای حضور ورزشکاران و ساخت فیلم‌های رزمی اکشن در طول این چهار دهه باز کرد. شاید باید نقطه شروع این سبک از فیلم‌ها را، «اژد‌ها وارد می‌شود»، با حضور سلطان بلامنازع و پیشگام فیلم‌های رزمی «بروس لی»، در سال ۱۹۷۳ دانست. پس از ان بود که بزرگان و ستارگان بسیاری در سینمای رزمی خود را نشان دادند که از مهم‌ترین ان‌ها می‌توان به «جکی چان»، «جت لی»، «دانی ین»، «سامو هانگ»، «سینتیا راث راک»، «وزلی اسنایپس»، «دولف لاندگرن» و «ژان کلود وندام» اشاره کرد که با مهارت‌های فیزیکی و ورزشی خود، به موفقیت و شهرت فراوانی دست پیدا کردند.

پس از این‌ها ستارگانی تازه نفس نیز پای در این عرصه گذاشتند که ادامه دهنده حضور رزمی‌کاران پيشگام در صنعت سینما بودند. «تونی یا» که با فیلم «اونگ باک» در سال ۲۰۰۳ تعریفی جدید از سینمای رزمی ارائه کرد، موفق شده نقشی در یک بلاک باستر مانند «سریع و خشمگین ۷» برای خود دست و پا کند. «ایکو اوایز» دیگر ستاره تازه کاری است که با بازی در فیلم «تهاجم: رستگاری» در سال ۲۰۱۱، نشان داد که یکی از ادامه دهندگان راه ستارگان کهنه‌کار سینمای رزمی در هالیوود است. در این مطلب، با ده ستاره رزمی‌کار آشنا می‌شوید که کمتر قدر دیده‌اند و باید منتظر درخشش بیشتر آن‌ها باشیم.

وو جینگ

باید او را یکی از پیچیده‌ترین شخصیت‌های دنیای فیلم‌های رزمی دانست. «جينگ» اولین بار در فیلم «مشتزن تایچی»، ساخته «یو وی پنگ»، نخستین حضور خود را در سینما تجربه کرد. پس از آن با حضور در فیلم «منطقه مرگ» ساخته «دانی ین» در سال ۲۰۰۵ به حضور خود در این ژانر تداوم بخشید. از آن‌جاییکه هر دو از ورزشکاران «شائولین» هستند، اندام و حرکات او بسیار شبیه به «جت لی» است. اگرچه در فیلم‌های زیادی بازی کرد اما نتوانست در‌‌ همان ابتدا پله‌های ترقی را در هالیوود طی کند. از «جينگ» معمولا در نقش‌های مکمل و کوتاه استفاده شده است. اگر نقش‌های اکشن او را دیده باشید، حتما واژه فوق‌العاده را برایش به کار خواهید برد. «جینگ» سریع، چابک و قدرتمند است و زمان‌بندی بسیار مناسبی برای حرکاتش دارد. «دانی ین» درباره او گفته که «جینگ» دقیقا آن‌چه از او می‌خواهید را بی‌کم و کاست انجام خواهد داد. او در تمام فیلم‌هایش نقش‌آفرینی بسیار قدرتمند و موفق داشته و حقش این است که بیش از این‌ها مورد توجه قرار گیرد و دیده شود.


--------------------
مارکو زارور

او در ابتدای راه خود در این مسیر سخت است اما آینده‌ای درخشان در پیش رو دارد. بازی در فیلم «بی‌چون و چرای ۳: رهایی» در نقش «رائول کودینونز» به کارگردانی «ایزاک فلورنتین» نشان داد که از او در آینده بیش از این‌ها خواهیم شنید.«زارور» کار خود را از سال ۲۰۰۶، با بازی در فیلم‌های کم بودجه اسپانیایی آغاز کرد که این فیلم‌ها قابلیتش را به عنوان یک بازیگر-ورزشکار کیک بوکسینگ به خوبی نشان داد. در تکان دادن دست‌ها و پا‌هایش بسیار سریع است و بدن بسیار ورزیده و کم حجمش او را در موفقیت در هر مبارزه‌ای کمک می‌کند. «زارور» را می‌توانید در فیلم «ماشته می‌کشد» در مقابل «دنی ترخو» ساخته «رابرت رودریگز» ببینید. باید امیدوار باشیم هالیوود فرصت بیشتری در اختیار او قرار دهد.


--------------------
لطییف کراودر دوس سانتوس

یکی از زیبا‌ترین روش‌های مبارزات رزمی، شیوه برزیلی کاپوئرا است. سیستمی پیچیده که نیمه رقص و نیمه دفاعی است و یکی از بهترین اجرا کنندگان آن بر پرده نقره‌ای «لطیف دوس سانتوس» است. یکی از نادر‌ترین مبارزانی که می‌تواند در حالی که بر روی یکی از دستانش ایستاده است بجنگد. او که از اعضای تیم بدلکاری فیلم «گرانش صفر» بود، در سال ۲۰۰۵، در فیلم «محافظ» در نقش مقابل «تونی جا» بازی کرد. صحنه مبارزات او در این فیلم یکی از بهترین‌ها در تاریخ سینمای رزمی است. وقتی هنرنمایی‌هایش را می‌بینید به سختی باور می‌کنید که این حرکات را بدون هیچ گونه طناب یا کابلی که به او صل باشد و باعث پریدن و بلند شدنش باشد انجام می‌دهد. /«دوس سانتوس» نمونه بارز کسی است که قوانین گرانشی فیزیک را نقض می‌کند. او چندان مقابل دوربین قرار نگرفته اما بدلکاری‌های فراوانی در فیلم‌های مشهور از جمله «کتاب الای»، «بی‌مصرف‌ها» و قسمت جدید از فیلم «۳۰۰» انجام داده است. باید منتظر حضور او به عنوان نقش اول در يك فیلم باشیم. چیزی که لیاقت و تواناییش را دارد.


--------------------
گری دنیلز


این بازیگر اکشن بریتانیایی، از اواخر دهه ۸۰ تقریبا در هیچ فیلمی حضور نداشت. اما به قدری در فیلم‌هایش حضور موثر داشته که توانسته طرفداران پروپاقرصی برای خود دست وپا کند. این فیلم پرستاره «سیلوس‌تر استالونه» یعنی «بی‌مصرف‌ها» بود که او را دوباره به صحنه بازگرداند. جایی که در کنار «جت لی» و «جیسون استاتام» در یک تیم قرار گرفت. او همچنین در همین سال در فیلم «بازی با مرگ» در نقش مقابل «وزلی اسنایپس» به ایفای نقش پرداخت و قابلیت‌های بسیار بالای خود را در نقش‌های اکشن به خوبی نشان داد. در ابتدای ۵۰ سالگی، «دنیلز» کماکان قابلیت تبدیل شدن به یک ستاره تمام عیار سینمای اکشن را دارد.


--------------------
جویی آنساه

اگرچه حضور در فیلم «اولتیماتوم بورن» در نقش یک آدم‌کش می‌تواند شاه‌نقش او باشد، اما به نظر می‌رسد هنوز فیلم بزرگ او فرا نرسیده است. این اعجوبه هنرهای رزمی بریتانیایی، سرشار از استعداد است و در زمینه‌های مختلف مهارت دارد. نینجیتسو، تكواندو و کاپوئرا از جمله رشته‌های رزمی است که «آنساه» در ان‌ها به درجه استادی رسیده است و به عنوان بدلکار از عهده تمام آن‌ها بر می‌آید. در حال حاضر در قسمت سوم فیلم «هولیگان‌های گرین استریت» نقش آفرینی او را به همراه طراحی مبارزات مي‌توانيد ببینید. شاید این همان فیلمی باشد که او را به سطح اول ستارگان رزمی هالیوود برساند.


--------------------
جان فو

او کار خود را با استاد بزرگ هنرمندان رزمی یعنی «جکی چان» آغاز کرده است. در فیلم «خانه خشم» به تهیه کننده این اسطوره بزرگ و کارگردانی «یون وو پینگ»، حضور داشته و همچنین نقشی کوتاه در «سربازان جهانی: احیاء» ایفا کرده است. مهارت‌های رزمی او در دنیا شناخته شده و محبوب است و اگرچه فیلم «تکن» که بر اساس بازی کامپیوتری مشهور به همین نام از نظر تجاری و در بین منتقدین با شکست مواجه شد، اما «فو» را به دنیا شناساند. او در این فیلم در نقش «ریو» ظاهر شد. اما این فیلم را هم نباید اثر مهم و بزرگ او محسوب کرد. همه منتظر هستیم تا فیلم مهم خودش را که باعث شهرت جهانی‌اش خواهد شد، ببینیم.


--------------------
سایر رافائلی

بسیاری از افراد این لیست دارای استعدادهای فراوان هستند و «رافائلی» هم از این قاعده مستثنی نیست. او یک طراح مبارزه، هدایت کننده بدلکاران، متخصص پارکور و بازیگر است. احتمالا بیشتر تماشاگران حضور او را در «بوسه اژد‌ها» و «منطقه بی‌۱۳» و دنباله‌اش، به خاطر می‌آورند. او واقعا انسان عجیبی است. تعالیم ووشو و شوتوکان کاراته را دیده و خطرناک‌ترین حرکات بندبازی و سیرک را نیز می‌تواند انجام دهد. مانند فیلم «منطقه بی‌۱۳» تبحرش در پارکور بسیار مورد استفاده در فیلم‌هایی که در ان حضور دارد قرار می‌گیرد. این را در فیلم «آزاد زندگی کن یا جان سخت باش» در نقش مقابل «بروس ویلیس» به خوبی می‌توان دید. اما او شایسته حضور در نقش‌های بهتر و بزرگ‌تری است. «رافائلی» شخصیتی به شدت کاریزماتیک دارد و به نظر می‌رسد موفقیت‌هاي فراوانی در انتظارش باشد.


--------------------
مایکل جی وایت

بسیاری معتقدند که او به قدر کافی مشهور و شناخته شده است. اما حقیقت این است که بیش از این‌ها برای موفقیت و شهرت راه در پیش رو دارد. او مهارت‌های فراوانی در رشته‌های مختلف رزمی مانند کاراته، ووشو، تای کوآنگ دو، تانگ سو دو و چند رشته دیگر دارد. «وايت» سال‌ها به عنوان بدلکار و طراح در فیلم‌های گوناگون کار کرد تا این‌که در سال ۱۹۹۷، موفق به حضوری کوتاه در فیلم «اسپاون» شد. اما موفقیت‌های او به عنوان یک بازیگر اکشن رزمی از فیلم «بی‌چون و چرای ۲: آخرین مرد مقاوم» آغاز شد و پس از آن «خون و استخوان» بود که بیشتر «جی وایت» را شناساند. او پتانسیل بسیار بالایی در ایفای نقش‌های اکشن رزمی دارد و هنوز به آن‌چه شایسته‌اش بوده نرسیده است.


--------------------
مایک داکاسکوس

این هنرپیشه اهل هاوایی، مهارت‌هایی دارد که بسیاری آرزوی داشتن آن‌ها را دارند. او خطی مشخص از ژانرسینمایی را دنبال کرده که در آن فیلم‌هایی مانند «فقط قدرتمندان» و فیلم تحسین شده «درایو» دیده می‌شود. اما متاسفانه بسیاری از فیلم‌های او در ابعاد بزرگ دیده نشده و مورد توجه قرار نگرفته است. «داكاسكوس» هم یک قهرمان است و هم یک ضد قهرمان و همین باعث شده که در تیپ خاصی کلیشه نشود. در هزاره جدید در پروژه‌های بزرگی ظاهر شد که «برادری با گرگ» و «گهواره‌ای برای تابوت» که در ان با «جت لی» همبازی شد از جمله آن‌هاست. اگر چه او بازیگر مشهوری در دنیا هست، اما هنوز به جایگاه واقعی خود دست پیدا نکرده است.


--------------------
اسکات ادکینز

«ادكينز» رزمی‌کاری از مکتب قدیم هنرمندان اکشن است که آرام ارام پای در هزاره جدید گذاشت. قابلیت پر قدرت اجرای هر حرکت موجود در هنرهای رزمی را داراست. اولین حضور سینمایی‌اش در اکشن چینی با نام «مبارزه بی‌پایان» رقم خورد که پس از مدت کوتاهی منجر به حضور او در فیلم «جاسوس تصادفی» با حضور «جکی چان» شد. او با قابلیت‌های فراوانش در اجرای فنون کیک بوکسینگ و تکواندو، مورد توجه «اسکات فلورنتین» برای فیلم کم بودجه «نیروهای ویژه» قرار گرفت. حضور در نقش زندانی روس «یوری بویکا» در دنباله‌های دوم و سوم فیلم «بی‌چون و چرا»، در واقع امضایی برای حضورش در فیلم‌های رزمی ژانر اکشن بود. «ادکینز» دوباره با حضور در قسمت دوم «بی‌مصرف‌ها» و در «سرباز جهانی: روز تسویه حساب» نیز خودی نشان داد. باید شاهد حضور او در «نینجا: سایه یک اشک» و دنباله «هولیگان‌های گرین استریت» هم باشیم. هالیوود باید به این ستاره توجه ویژه‌ای داشته باشد.